30.03.2010

środa, 31 marca


Czy Judasz okazał się na tyle podły i słaby, czy jego los został wyznaczony, naznaczony?
Brak wiary w przypadki rodzi wątpliwości. Bo już wcześniej zostało zapisane, że Jezus zostanie zdradzony. Czy Judasz miał szansę być dobrym człowiekiem? Przecież był obok Jezusa. Słuchał. Czy wierzył? Nie jestem uczony w piśmie, ale jakoś nie przypominam sobie innych opisów życia Judasza. Jakim był wcześniej? Dlaczego się przyłączył do Jezusa? Dlaczego, dlaczego?
Lepiej, byłoby dla tego człowieka, gdyby się nie narodził – orzekł Jezus. Panie, to prawda, ale przecież zdrada Twojego ucznia była przewidywalna, była zapisana.
Nie szukam usprawiedliwienia dla Judasza. Zdradził, tak jak i ja zdradzam Cię swoimi grzechami. Budzi się jednak we mnie tyle pytań, tyle wątpliwości, tyle rozterek. Czy mój los też jest już zapisany, czy nie mam już żadnej szansy?Mt 26, 14-25

Jeden z Dwunastu, imieniem Judasz Iskariota, udał się do arcykapłanów i rzekł: "Co chcecie mi dać, a ja wam Go wydam". A oni wyznaczyli mu trzydzieści srebrników. Odtąd szukał sposobności, żeby Go wydać.
W pierwszy dzień Przaśników przystąpili do Jezusa uczniowie i zapytali Go: "Gdzie chcesz, żebyśmy Ci przygotowali Paschę do spożycia?" On odrzekł: "Idźcie do miasta, do znanego nam człowieka i powiedzcie mu: «Nauczyciel mówi: Czas mój jest bliski; u ciebie chcę urządzić Paschę z moimi uczniami»". Uczniowie uczynili tak, jak im polecił Jezus, i przygotowali Paschę. 
Z nastaniem wieczoru zajął miejsce u stołu razem z dwunastu uczniami. A gdy jedli, rzekł: "Zaprawdę powiadam wam: jeden z was Mnie zdradzi". Zasmuceni tym bardzo, zaczęli pytać jeden przez drugiego: "Chyba nie ja, Panie?" 
On zaś odpowiedział: "Ten, który ze Mną rękę zanurza w misie, on Mnie zdradzi. Wprawdzie Syn Człowieczy odchodzi, jak o Nim jest napisane; lecz biada temu człowiekowi, przez którego Syn Człowieczy będzie wydany. Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził". Wtedy Judasz, który Go miał zdradzić, rzekł: "Czy nie ja, Rabbi?" Mówi mu: "Tak jest, ty". 

4 komentarze:

 1. Napiszę tak... Los każdego z nas JEST JUŻ ZAPISANY, jednak posiadamy wolna wolę, by TEN LOS ZMIENIĆ. Paradoks? Tylko pozornie, bo te dwa wykluczające się stwierdzenia stanowią całość. Jak Czerń i Biel, jak Dobro i Zło. Są jednością. Jeśli masz tego świadomość, możesz zmienić swój zapisany Los. Na inny, taki, który sam wybierzesz.

  OdpowiedzUsuń
 2. P.S. Ostatnie zdanie to tak w lekkim nawiązaniu do posta na kawałku podłogi :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bóg jest potężny ale i bezsilny zarazem, bez naszego ,,TAK " niczego nie może zrobić...
  ....leży przed nami błogosławieństwo i przekleństwo, życie i śmierć....
  My mamy wolną wolę a Bóg wiele scenariuszy ....:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dostałam taki prezent
  http://www.kresy.poznan.dominikanie.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=48&Itemid=&dir=%2Fvar%2Fwww%2Fhtml%2Fsite118%2Fupload%2Fpliki/Wielki+Post+2010

  z radością się podzielę:)

  OdpowiedzUsuń