19.06.2010

sobota, 19 czerwca


Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy.
– TO zakończenie słów spisanych przez świętego Mateusza, ale proszę – KAŻDEGO KTO TU ZAGLĄDA – przeczytajcie całość. To piękna, poetycka pieśń. Nie chcę burzyć jej swoimi słowami. Przeczytajcie i weźcie w dalszą drogę.Mt 6, 24-34

Jezus powiedział do swoich uczniów: "Nikt nie może dwom panom służyć. Bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego będzie miłował; albo z jednym będzie trzymał, a drugim wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie.
Dlatego powiadam wam: Nie troszczcie się zbytnio o swoje życie, o to, co macie jeść i pić, ani o swoje ciało, czym się macie przyodziać. Czyż życie nie znaczy więcej niż pokarm, a ciało więcej niż odzienie? Przypatrzcie się ptakom w powietrzu: nie sieją ani żną i nie zbierają do spichrzów, a Ojciec wasz niebieski je żywi. Czyż wy nie jesteście ważniejsi niż one? 
Kto z was przy całej swej trosce może choćby jedną chwilę dołożyć do wieku swego życia? 
A o odzienie czemu się zbytnio troszczycie? Przypatrzcie się liliom na polu, jak rosną: nie pracują ani przędą. A powiadam wam: nawet Salomon w całym swoim przepychu nie był tak ubrany jak jedna z nich. Jeśli więc ziele na polu, które dziś jest, a jutro do pieca będzie wrzucone, Bóg tak przyodziewa, to czyż nie o wiele pewniej was, małej wiary? 
Nie troszczcie się więc zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? co będziemy pić? czym będziemy się przyodziewać? Bo o to wszystko poganie zabiegają. Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane. Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy".

3 komentarze:

  1. Prosto i prawdziwie napisane. Jedno słowo mi się tylko nie podoba, ale może ja się czepiam, bo mam szacunek do wszelkich nacji i kultur i religii: "poganie" nie powinno brzmieć pogardliwie, a tak właśnie brzmi.

    OdpowiedzUsuń
  2. Myśl, która przyszła mi po przeczytaniu tego fragmentu jest taka: ważne, na co zorientowane jest nasze życie, co jest w centrum. Jeśli w centrum jest Pan to wszystko inne powinno naturalnie trafić na swoje miejsce. To jak się ubieramy, czas poświęcony bliskim, na pracę itp.

    OdpowiedzUsuń