23.06.2010

NARODZENIE ŚW. JANA CHRZCICIELA


Jan Chrzciciel brat Jezusa. Elżbieta siostra Matki Bożej. Zachariasz kuzyn Józefa.
Tak wiele łączy TE dwie rodziny. Oddali swoje życie Bogu. Zawierzyli Mu bez reszty, bez kalkulacji.
Zawsze JEST lęk, strach, który deprymuje. Zachariasz się przestraszył. Lęk też przeszył Józefa. Ale nie stchórzyli. Strach odpędziły wielkie Matki Kościoła – Maryja i Elżbieta. A ich Synowie łowili dla Pana cały świat. Jan chrzcił ludzi, Jezus oddał za nas życie.
Dla mnie Wielką Świętą Rodziną są właśnie Oni. Jezus w Janie miał przyjaciela, brata, sługę. Pokochali Boga i uczynili wszystko co Im nakazał.Łk 1, 5-17

Za czasów Heroda, króla Judei, żył pewien kapłan, imieniem Zachariasz, z oddziału Abiasza. Miał on żonę z rodu Aarona, a na imię było jej Elżbieta. Oboje byli sprawiedliwi wobec Boga i postępowali nienagannie według wszystkich przykazań i przepisów Pańskich. Nie mieli jednak dziecka, ponieważ Elżbieta była niepłodna; oboje zaś byli już posunięci w latach.
Kiedy w wyznaczonej dla swego oddziału kolei pełnił służbę kapłańską przed Bogiem, jemu zgodnie ze zwyczajem kapłańskim przypadł los, żeby wejść do przybytku Pańskiego i złożyć ofiarę kadzenia. A cały lud modlił się na zewnątrz w czasie kadzenia. Naraz ukazał mu się anioł Pański, stojący po prawej stronie ołtarza kadzenia. Przeraził się na ten widok Zachariasz i strach padł na niego. Lecz anioł rzekł do niego: "Nie bój się, Zachariaszu; twoja prośba została wysłuchana: żona twoja Elżbieta urodzi ci syna, któremu nadasz imię Jan. Będzie to dla ciebie radość i wesele; i wielu z jego urodzenia cieszyć się będzie. Będzie bowiem wielki w oczach Pana; wina i sycery pić nie będzie i już w łonie matki napełniony będzie Duchem Świętym. Wielu spośród dzieci Izraela nawróci do Pana, Boga ich; on sam pójdzie przed Nim w duchu i mocy Eliasza, żeby serca ojców nakłonić ku dzieciom, a nieposłusznych do usposobienia sprawiedliwych, by przygotować Panu lud doskonały".

2 komentarze:

 1. ,,...żona twoja Elżbieta urodzi ci syna, któremu nadasz imię Jan "
  Co w oczach ludzi jest niemożliwe, dla Boga jest możliwe...

  Jezus miał na Ziemi swoja rodzinę i swoich przyjaciół... i chce również i dla nas BYĆ ...przyjacielem...bratem ...

  OdpowiedzUsuń
 2. Errata:
  ...BYĆ ...Przyjacielem.... Bratem

  OdpowiedzUsuń