16.02.2010

środa popielcowa, 17 lutego

POCZĄTEK WIELKIEGO POSTU. Środa popielcowa.

Czy jestem obłudnikiem, czy modlę się, by ludziom pokazać? NIE!
Nie będzie samokrytyki, nie będzie też napominania dewocji. Ta piękna Ewangelia świętego Mateusza zmusza do refleksji i napomnień. Ale Pan wie, że moje czytanie Pisma i moje rozważania mają na celu zbliżenie się do Niego.
To nie jest manifestacja, to nie jest cyrk. To nie jest też komiks z kolorowymi obrazkami. Słowem, zdjęciami – tak Cię odkrywam Panie.
Wielki Post, to piękny cudowny okres w życiu Kościoła. Potrafiłem wiele, wiele lat temu Go przeżyć, zrozumieć. Podobnie chcę, aby było teraz. Niech nie będzie to obietnica składana Bogu, niech będzie to nakaz dany sobie.

  
Mt 6, 1-6. 16-18

Jezus powiedział do swoich uczniów: "Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie.
Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. 
Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. 
Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę powiadam wam: już odebrali swoją nagrodę. Ty zaś gdy pościsz, namaść sobie głowę i umyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie". 

1 komentarz:

 1. Jak Cię kochać Panie
  za bardzo po cichu
  nikomu i Tobie nie robić przykrości...
  Prochem jestem i w proch się obrócę...
  .....SŁOWO TWOJE ZOSTANIE

  OdpowiedzUsuń