13.02.2010

niedziela, 14 lutego

Pan ani nie szydzi z bogaczy, ani nie manifestuje uwielbienia dla biedy. Wskazuje umiar. Podpowiada sprawiedliwość. Domaga się uczciwości, ale i cierpliwości.
Pewnego dnia spierając się z napotkanym o moją Religię, usłyszałem, że Jezus powinien widnieć na sztandarach socjalistów. Bo jest jak trybun ludowy, jak lider ruchu robotniczego. Rozbawiło mnie porównanie, które potem, w różnej formie, słyszałem wielokrotnie.
Moje rozbawienie jest tym większe, że wypowiadają te słowa ludzie wykształceni i inteligentni. Przeczytali tysiące książek, a PISMO interpretują jak dzieci, które mają prawo do uproszczeń.
Myślę, że Jezus nie gardził bogaczami i nie żądał od nikogo rozdawnictwa majątku. Ale prosił i napominał o umiar i uczciwość. Nie ma nic złego w tym, że ktoś się bogaci. Ważne, by ten ktoś nie robił tego czyimś kosztem. Ważne też, aby potrafił dostrzegać innych i w miarę możliwości pomagać, tym, którym się nie powiodło.
Jezus nie był nadętym bufonem, który nie potrafił się śmiać. A więc, Ci którzy nagle wystraszeni boją się słów: Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie – niech przeczytają Je z dziesięć, a może ze sto razy i pojmą ich sens.
Bo Bóg nie odmawia nam radości życia, ale napomina, gdy szydzimy z Niego i Jego Bliskich. Napomina!!! To słowo wciąż daje nadzieję, że możemy – mogę się zmienić.


Łk 6, 17. 20-26

Jezus zeszedł z dwunastoma Apostołami na dół i zatrzymał się na równinie. Był tam duży poczet Jego uczniów i wielkie mnóstwo ludu z całej Judei i z Jerozolimy oraz z wybrzeża Tyru i Sydonu.
A On podniósł oczy na swoich uczniów i mówił: 
"Błogosławieni jesteście wy, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże. 
Błogosławieni wy, którzy teraz głodujecie, albowiem będziecie nasyceni. 
Błogosławieni wy, którzy teraz płaczecie, albowiem śmiać się będziecie. 
Błogosławieni będziecie, gdy ludzie was znienawidzą i gdy was wyłączą spośród siebie, gdy zelżą was i z powodu Syna Człowieczego podadzą w pogardę wasze imię jako niecne: cieszcie się i radujcie w owym dniu, bo wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili prorokom. 
Natomiast biada wam, bogaczom, bo odebraliście już pociechę waszą. 
Biada wam, którzy teraz jesteście syci, albowiem głód cierpieć będziecie. 
Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie. 
Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem ojcowie ich czynili fałszywym prorokom". 

2 komentarze:

  1. Błogosławieni to znaczy SZCZĘŚLIWI
    Szczęście mieszka we wnętrzu człowieka i tam trzeba go szukać...
    dobrze gdy inni mogą w tym pomóc...
    :) yes :)

    OdpowiedzUsuń