09.02.2010

środa, 10 lutego

Tak, Panie całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym! Tak, ale z wnętrza jest też Duch Święty i niech On mnie strzeże.
Nie będę się z Tobą spierał Jezu. Uznaję Twoją wyższość i Twoje Królestwo. Stawiał będę jednak pytania i sądził siebie w swoim dążeniu do prawdy.
Wiem, że wszystkie przewiny są moim grzechem. Każdy zły uczynek popełniony jest także tak nazywanym. Ale nie mogę codziennie powtarzać sobie: - Jesteś złym człowiekiem. Wiem, że się zmieniam. Wiem i tego chcę. I kiedy trafiają we mnie, niczym włócznie, fałszywe oskarżenia, plugawe opowiastki – jak mam reagować? Mówić, że to zło też jest ze mnie? Nie, ono mnie dotyka, pochodzi z innej duszy, ale jestem jego świadkiem, celem. I wtedy Twoje słuszne słowa mnie kaleczą, bo ich nie potrafię przełknąć, zrozumieć od razu, po prostu.
Wciąż jestem niepojętnym uczniem.


Mk 7, 14-23

Jezus przywołał znowu tłum do siebie i rzekł do niego: "Słuchajcie Mnie wszyscy i zrozumcie. Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym. Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha".
Gdy się oddalił od tłumu i wszedł do domu, uczniowie pytali Go o to przysłowie. Odpowiedział im: "I wy tak niepojętni jesteście? Nie rozumiecie, że nic z tego, co z zewnątrz wchodzi w człowieka, nie może uczynić go nieczystym; bo nie wchodzi do jego serca, lecz do żołądka i na zewnątrz się wydala". Tak uznał wszystkie potrawy za czyste. 
I mówił dalej: "Co wychodzi z człowieka, to czyni go nieczystym. Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym". 

5 komentarzy:

 1. Zamienić włócznie w kwiaty.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jednak wyjaśnię: Kiedy się nie bronisz "strzały zamieniają się w kwiaty a demony odstępują zawstydzone"(z opisu oświecenia Buddy). W chrześcijaństwie odpowiednikiem są słowa o nadstawieniu policzka. Kiedy zamiast bronić swego nadstawisz drugi policzek demony odstąpią zawstydzone (nawet wildeckie zbiry- wiem coś o tym;))

  OdpowiedzUsuń
 3. ,,...z serca ludzkiego pochodzą złe myśli..."
  ...i... dobre też...
  Oj, to serducho ! ... często głupie i uparte, kochane....ZA BARDZO
  Zabić je i zbudować można....SŁOWEM...:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Włócznie i kwiaty... pięknie napisane Lhamo, ale czy faktycznie po ludzku potrafimy nadstawiać drugi policzek ?? Bez miłości do Chrystusa jest to NIEMOŻLIWE....przyjąć na siebie winy innych.
  To co napisałeś(aś) jest PRAWDĄ.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie, po ludzku nie potrafimy. BEZ MIŁOŚCI DO CHRYSTUSA JEST TO NIEMOŻLIWE!!!

  OdpowiedzUsuń