24.01.2011

poniedziałek, 24 stycznia


Czy będzie mi wybaczone?
Jak odkupić swoje winny, czy o niektórych zapomnieć, a inne wciąż rozdrapywać?
...według chrześcijańskiego sposobu patrzenia sumienie – które w zasadzie jest światłem danym wszystkim, według którego Bóg będzie sądził wszystkich ludzi – także może ulec zaślepieniu. Grzech można zrozumieć tylko wewnątrz wiary, jako niesprostanie miłości, która wcześniej została nam objawiona. A uświadomić sobie swój grzech, to znaczy zrozumieć, że jest się kochanym przez Boga i że się Go prawdziwie nie kochało” - to słowa wielkiego kardynała. Jean-Marie Lustiger, był przez lata moim duchowym powiernikiem. Do jego rozważań z wywiadu rzeki „Wybór Boga” wracałem często, a potem wszystko gdzieś uleciało.
Dzisiaj jednak czytając słowa świętego Marka, wiedziałem, których słów potrzebuję. Wiedziałem gdzie szukać dopełnienia i zrozumienia. I czytam te kilka zdań po raz wtóry i powtarzam na głos: zrozum TO wreszcie!
Czy zrozumiem? Wciąż się staram.


Mk 3, 22-30

Uczeni w Piśmie, którzy przyszli z Jerozolimy, mówili o Jezusie: "Ma Belzebuba i przez władcę złych duchów wyrzuca złe duchy".
Wtedy Jezus przywołał ich do siebie i mówił im w przypowieściach: "Jak może szatan wyrzucać szatana? Jeśli jakieś królestwo wewnętrznie jest skłócone, takie królestwo nie może się ostać. I jeśli dom wewnętrznie jest skłócony, to taki dom nie będzie mógł się ostać. Jeśli więc szatan powstał przeciw sobie i wewnętrznie jest skłócony, to nie może się ostać, lecz koniec z nim. Nie, nikt nie może wejść do domu mocarza i sprzęt mu zagrabić, jeśli mocarza wpierw nie zwiąże, i wtedy dom jego ograbi.
Zaprawdę powiadam wam: wszystkie grzechy i bluźnierstwa, których by się ludzie dopuścili, będą im odpuszczone. Kto by jednak zbluźnił przeciw Duchowi Świętemu, nigdy nie otrzyma odpuszczenia, lecz winien jest grzechu wiecznego". Mówili bowiem: "Ma ducha nieczystego".

2 komentarze:

 1. TO jest Prawda....
  ...grzech to brak miłości.

  OdpowiedzUsuń
 2. Miłość to akt Woli...
  Kochając nie krzywdzisz...
  Obdarowujesz i
  i otrzymujesz dar...
  Niekończąca się
  wymiana Dobra...
  Wystarczy zapomnieć
  o Sobie
  Zaufać całkowicie.

  OdpowiedzUsuń