08.02.2011

wtorek, 8 lutego


Czy nakazem bożym jest celibat? Czy Jego przykazaniem jest życie w samotności? Czy to Jego wybór za wiernych uznawać tych, którzy mają Boga na językach a nie w sercu?
Nie chcę i nie mogę dzisiaj używać swoich słów. Muszę je zastąpić poezją, prozą, czymkolwiek odszukanym na kartach książek. Nie z lenistwa lecz gniewu własnych słów. A ten gniew pokornie gaszę lekturą i cichnę nadzieją.

Godzić się na oddalenie
Jak się wstaje do dnia świątecznego.
Przechodzić przez cierpienie
Jak się przyjmuje kochającego.
Myśleć o niewidzialności
Jak się czeka na przesłanie.
Wsłuchiwać się w milczenie
Jak się wróżbę rozdziera.
Przyjmować własną niemoc
Tak jak się cud odbiera.
Patrzeć na swą bezradność
Jak się odkrywa gwiazdę.
Smutek od siebie odgarnąć
Jak się napina żagiel.
Nieść pustych rąk wymowę
Jak wznosi się kielich w górę.
Iść przez ziemie jałowe
Jak się zbliża do źródeł.

(*** s. M. P. tłum. Anna Kamieńska)


Mk 7, 1-13

U Jezusa zebrali się faryzeusze i kilku uczonych w Piśmie, którzy przybyli z Jerozolimy. I zauważyli, że niektórzy z Jego uczniów brali posiłek nieczystymi, to znaczy nieumytymi rękami. Faryzeusze bowiem i w ogóle Żydzi, trzymając się tradycji starszych, nie jedzą, jeśli sobie rąk nie obmyją, rozluźniając pięść. I gdy wrócą z rynku, nie jedzą, dopóki się nie obmyją. Jest jeszcze wiele innych zwyczajów, które przejęli i których przestrzegają, jak obmywanie kubków, dzbanków, naczyń miedzianych.
Zapytali Go więc faryzeusze i uczeni w Piśmie: "Dlaczego Twoi uczniowie nie postępują według tradycji starszych, lecz jedzą nieczystymi rękami?"
Odpowiedział im: "Słusznie prorok Izajasz powiedział o was obłudnikach, jak jest napisane: «Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie. Ale czci Mnie na próżno, ucząc zasad, podanych przez ludzi». Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji, dokonujecie obmywania dzbanków i kubków. I wiele innych podobnych rzeczy czynicie".
I mówił do nich: "Umiecie dobrze uchylać przykazanie Boże, aby swoją tradycję zachować. Mojżesz tak powiedział: «Czcij ojca swego i matkę swoją» oraz: «Kto złorzeczy ojcu lub matce, niech śmiercią zginie». A wy mówicie: «Jeśli kto powie ojcu lub matce: Korban, to znaczy darem złożonym w ofierze jest to, co by ode mnie miało być wsparciem dla ciebie», to już nie pozwalacie mu nic uczynić dla ojca ni dla matki: I znosicie słowo Boże przez waszą tradycję, którąście sobie przekazali. Wiele też innych tym podobnych rzeczy czynicie".

3 komentarze:

 1. "Myśleć o niewidzialności
  Jak się czeka na przesłanie.
  Wsłuchiwać się w milczenie
  Jak się wróżbę rozdziera."

  OdpowiedzUsuń
 2. Czystość ciała
  czystość rąk pana przewodniczącego
  czystość idei
  czystość śniegu co płacze z zimna
  wody co chodzi nago
  czystość tego co najprościej
  i to wszystko psu na budę
  bez miłości

  Ks. Jan Twardowski ,,Miłość"

  OdpowiedzUsuń
 3. Miłośc ofiarna
  ból i cierpienie
  Czystość w miłości
  Miłość w czystości
  Tylko dlaczego tak boli?

  OdpowiedzUsuń